بدنه خودرو

بدنه خودرو ( Car body ) چیست ؟


بدنه خودرو یا اتاق خودرو ( Car body ) بخش بیرونی و قابل مشاهده خودرو است. معمولاً ساختار بدنه خودرو (Body body) به کلاس خودرو ، ابعاد خودرو ، قیمت و شرایط محیطی وابسته ‌است.

بدنه خودرو از چه فلزی است ؟

در بدنه خودرو باید از فلزی استفاده شود که علاوه بر داشتن استحکام بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت با...

بدنه خودرو ( Car body ) چیست ؟


بدنه خودرو یا اتاق خودرو ( Car body ) بخش بیرونی و قابل مشاهده خودرو است. معمولاً ساختار بدنه خودرو (Body body) به کلاس خودرو ، ابعاد خودرو ، قیمت و شرایط محیطی وابسته ‌است.

بدنه خودرو از چه فلزی است ؟

در بدنه خودرو باید از فلزی استفاده شود که علاوه بر داشتن استحکام بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته باشد.

ورق گالوانیزه به عنوان محصولی کلیدی در صنعت خودروسازی به حساب می آید به گونه ای که قیمت ورق گالوانیزه می تواند بر روی قیمت نهایی خودرو تاثیر گذار باشد.

این محصول به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی، انعطاف پذیری و رنگ پذیری بالا، مقاومت در برابر نمک های محلول در آب همچنین صاف و یکدست بودن در ظاهر در ساخت بدنه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بدنه خودرو ( Types of car body )


در این قسمت در مورد انواع بدنه خودرو با شما صحبت خواهیم کرد.

1. بدنه خودرو های سدان ( Sodan car body )


سدان ‌ها خودرو هایی هستند که در زبان عامیانه به خودرو های صندوق دار مشهور هستند و سقف ثابت، صندوق عقب مجزا، دو ردیف صندلی و همچنین داشتن ۴ درب از دیگر مشخصات آنهاست. در واقع بیشتر خودرو هایی که با این نام عرضه می‌شوند براساس همین نوع بدنه خودرو هستند.

سدان‌ ها خود بر اساس ابعاد به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 1. خانوادگی
 2. خانوادگی کوچک
 3. خانوادگی بزرگ
 4. خانوادگی بزرگ نیمه لوکس
 5. خانوادگی بزرگ لوکس
 6. شهری
 7. شهری متوسط
 8. شهری بزرگ
 9. بزرگ نیمه لوکس
 10. بزرگ لوکس
 11. مجلل.

نمونه ای از بدنه خودرو سدان

نمونه هایی از بدنه خودرو سدان

2. بدنه خودرو های اس یو وی ( Car body SUV )


بدنه خودرو های شاسی ‌بلند که با نام بین‌المللی اس‌ یو وی ( SUV ) شناخته می‌شوند بیشتر برای مسیرهای ناهموار طراحی شده‌اند. در برخی از این مدل‌ها ۳ ردیف صندلی تعبیه شده است و در برخی دیگر ۲ ردیف صندلی.

درب صندوق ‌بار این خودروها به ‌شکلی طراحی می‌شود که در امتداد فضای بار، فضای سرنشینان قرار دارد و آن‌ها به صندوق بار دسترسی دارند.

نمونه هایی از بدنه خودرو suv

نمونه هایی از بدنه خودرو suv

3. بدنه خودرو های هاچ بک ( Hatchback car body )


صندوق ‌عقب در بدنه خودرو های هاچبک حذف شده و درب‌ صندوق عقب در امتداد شیشه ‌عقب و هم‌سطح با آن طراحی شده و جزئی از بدنه محسوب می شود. صندوق بار این‌ خودرو ها کمی شبیه به خودرو های شاسی‌بلند است با این تفاوت که سایز کلی بدنه ابعاد کوچکتری دارد.

نمونه هایی از بدنه خودرو هاچ بک

نمونه هایی از بدنه خودرو هاچ بک

4. بدنه خودرو های اسپرت ( Sports car body )


بدنه خودرو های اسپرت می‌توانند لوکس ، سوپر اسپورت ، اسپرت شهری و …. باشند، این خودرو ها با ۲درب برای سرنشینان عرضه می‌شوند. خودروهای اسپرت که با‌ عنوان خودرو های سرعتی نیز شناخته می‌شوند از نظر ظاهری وجه مشترک زیادی با خودرو های سدان و هاچ بک دارند.

نمونه ای از بدنه خودرو اسپرت

نمونه ای از بدنه خودرو اسپرت

5. بدنه خودرو های لیفت بک ( Car body liftback )


این نوع بدنه خودرو از ترکیب ۳ تیپ سدان، ها‌چ ‌بک و اسپرت پدید آمده است. طراحی این گونه خودرو ها به گونه‌ای است که سقف با شیب ملایم به سمت انتهای بالایی سپر عقب خودرو کشیده شده، به طوری که سقف و صندوق عقب یک ‌تکه دیده می شوند.

نمونه ای از بدنه خودرو لیفت بک

نمونه ای از بدنه خودرو لیفت بک

6.بدنه خودرو های کروک ( Croc car body )


به خودرو هایی که سقف متحرک با قابلیت جمع شدن دارند، کروک گفته می‌شود. این گونه خودرو ها اکثرا با نام تجاری رودستر نیز شناخته می‌شوند. سقف این خودروها معمولا از جنسی است که شباهت زیادی به برزنت دارد، البته مدل‌ هایی با سقف چند تکه هماهنگ با جنس بدنه نیز وجود دارد.

نمونه ای از بدنه خودرو کروک

نمونه ای از بدنه خودرو کروک

7.بدنه خودرو های مینی ون ( Minivan car body )


این خودرو ها از لحاظ ظاهری شبیه به خودروهای ون هستند و برای حمل و انتقال افراد طراحی شده‌اند. بدنه خودرو های مینی‌ون ها، بلندتر از گونه‌های سدان ، هاچ بک و استیشن ‌واگن هستند.


نمونه ای از بدنه خودرو مینی ون

نمونه ای از بدنه خودرو مینی ون

8. بدنه خودرو های ون ( Car body van )


به خودرو های ون، کاروان نیز گفته می شود. بدنه این نوع خودرو اکثرا دارای ۴ ستون بوده ولی نمونه های ۳ ستون و ۵ ستون آن نیز در بازار موجود هستند.

نمونه ای از بدنه خودرو ون

نمونه ای از بدنه خودرو ون

9.بدنه خودرو های وانت ( Pickup car body )


وانت به خودرو هایی با بدنه باری و شکل و شمایلی نزدیک به سدان ‌ها گفته می‌شود. این خودروها علاوه بر کابین حمل افراد، قسمت تحتانی باری دارد که با توجه به ابعاد مختلف خود می‌توانند بارهای مختلف را حمل کنند. به بزرگترین وانت ‌ها، تراک گفته می شود. این خودرو ها را در انواع مدل ‌های، سواری، تک کابین، دو کابین، اسپرت و …. عرضه می شوند.


نمونه ای از بدنه خودرو وانت

نمونه ای از بدنه خودرو وانت

اجزاء تشکیل دهنده بدنه خودرو

بدنه خودرو از اجزائی جداگانه تشکیل شده است که با قرار گرفتن این اجزاء در کنار هم بدنه خودرو کامل می شود. در ادامه به بررسی مختصر از اجزاء اصلی تشکیل دهنده بدنه خودرو می پردازیم.همراه ما باشید...

1.چراغ جلو

چراغ جلو وسیله روشنایی‌ دهنده است . در بخش جلویی خودرو قرار دارد و وظیفه آن روشن کردن راه یا جاده است . 

چراغ جلو خودرو

چراغ جلو خودرو 

2.چراغ خطر (فلاشر)

چراغ خطر معمولا با نام فلاشر شناخته می شود و در بخش جلو و عقب بدنه خودرو ها قرار دارند. زمانی که شما می خواهید به راننده های دیگر اطلاع دهید که با مشکلی روبرو شده اید از این چراغ استفاده می کنید.

چراغ خطر (فلاشر)

چراغ خطر (فلاشر)

3.سپر

سپر بخشی از بدنه یک خودرو است که در جلو و پشت آن قرار دارد. دلیل طراحی این بخش در خودروها ایجاد ایمنی در آن و عدم خوردن ضربه به خودرو می‌باشد.  در تصادف ‌هایی که در سرعت بالا رخ می‌دهد این بخش قادر به مهار خسارت ‌ها نیست. اما به میزان زیادی این خسارت‌ها را کاهش می‌دهد.

سپر بدنه خودرو

سپر بدنه خودرو

4. جلو پنجره

جلو پنجره درست رو به روی رادیاتورها و در زیر کاپوت خودرو قرار می گیرد. جلو پنجره قسمت جلویی خودرو را که باز است، کاور می کند تا هوای آزاد بتواند به راحتی به درون ماشین وارد و از آن خارج شود.

جلو پنجره بدنه خودرو

جلو پنجره بدنه خودرو

5.کاپوت بدنه خودرو

کاپوت یا درِ موتور ، پوششی لولایی بر روی موتور خودرو است که به کاربر امکان دسترسی به اجزای موتور برای تعمیر و نگهداری را می‌دهد.

کاپوت خودرو

کاپوت خودرو

6. گلگیر خودرو

گلگیر بخشی از بدنه ی یک خودرو است که بر دُور چرخ ‌های خودرو قرار دارد. هدف از ایجاد این وسیله جلوگیری از پرتاب شدن شن و ماسه، گِل، سنگ یا آبِ روی زمین به هوا در زمان حرکت خودرو است.

گلگیر بدنه خودرو

گلگیر بدنه خودرو 

7. درب در بدنه خودرو

در اکثر خودرو ها طراحی درب به گونه ای است که سیستم جفت شدن آنها به صورت مکانیکی انجام می شود. درب خودرو ها فضای داخلی خودرو را از فضای بیرون آن جدا می کند . درب خودرو در محافظت از خودزو در برابر دزدیده شدن نقش بسیار اساسی دارد.

درب خودرو

درب خودرو

8.صندوق عقب

صندوق خودرو یا صندوق عقب به ما امکان انبار کردن کالا در یک خودرو را می دهد. صندوق عقب علاوه بر حمل کالا، معمولاً محل نگهداری ابزارها و وسایل کمکی و تعمیراتی است.

این اجزا ممکن است در صندوق وجود داشته باشند:

 1. لوازم اضطراری.
 2. زاپاس.
 3. جک و آچار.
 4. کیف ابزار.
 5. ابزارهای الکترونیکی و صوتی.
 6. باتری و مخزن انرژی در خودورهای هیبرید .
 7. جعبه فیوز.
 8. مخزن گاز CNG/LPG.
 9. صندلی‌های ردیف سوم و امکانات نشستن سرنشین اضافی در خودرو.


برخی از خودرو ها دارای ساختار منعطف هستند و می‌توان از صندوق آن‌ ها برای کارهای دیگر هم استفاده کرد. برای مثال در کرایسلر PT Cruiser صندوق می‌تواند به میز تبدیل شود.

صندوق عقب خودرو

صندوق عقب خودرو 

9.سقف خودرو

سقف خودرو بخشی از بدنه یک خودرو است که در بالای کابین سرنشینان قرار دارد. از سرنشینان در برابر نور آفتاب، باد، باران و سایر عناصر خارجی محافظت می‌کند.

انواع مختلفی از سقف خودرو وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. سقف‌های کروکی یا کانورتیبل
 2. ماژول‌های سقف
 3. سقف سخت
 4. سقف‌های بازشو
 5. سقف‌های تی
 6. سقف‌های تارگا
 7. سقف‌های وینیل

سقف خودرو

سقف خودرو

10. آینه 

آینه ها در خودرو به ما امکان مشاهده اتفاقات پیرامون خودرو در هنگام رانندگی را می دهد. در واقع آینه یکی از مهم ترین ابزار بصری در رانندگی ایمن است و هدف اصلی آن ها نشان دادن اطراف و اتفاقات پیرامون راننده است تا بتواند کنترل بهتری نسبت به مسیر داشته باشد.

آینه خودرو

آینه خودرو

11. شیشه 

شیشه  از سرنشینان وسیله نقلیه در برابر باد و اشیای پرنده مانند غبار، حشرات، سنگ و مانند آن محافظت می‌کند و نیز ممکن است در برابر نور شدید و اشعه ماورای بنفش (UV) هم مقاوم باشد.

شیشه‌های ایمنی (لمینت) برای شیشه جلو استفاده می‌شوند. بیشتر اشعه UV-B توسط خود شیشه و باقی‌مانده UV-B همراه با بیشتر اشعه UV-A توسط طلق اطراف شیشه جذب می‌شوند.

شیشه خودرو

شیشه خودرو

در اینستاگرام گلد اسپار ما را همراهی کنید...

اینیستاگرام گلد اسپار

اینستاگرام گلد اسپار

بیشتر

بدنه خودرو 

( هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد. )